24. Rolf Gjedsted (1947-2022): Komposition. Sign. Olie på møbelplade. 25X40.

Varenr 132383
m 5

20 Juni 2023 20:00

Hammerslag21.00 DKK22.00 DKK23.00 DKK24.00 DKK 550 DKK11.00 DKK12.00 DKK13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK

Vurdering 1000 DKK
6% følgeret tillægges for værket, hvis buddet overstiger 2250 DKK

25139550 DKK2023-06-20 18:02
27865500 DKK2023-06-19 20:50
 500 DKK Startpris

Rolf Gjedsted,

ROLF GJEDSTED - DIGTER OG MALER

Rolf Gjedsted multikunstner som musiker og komponist, digter og maler. Hans tidlige interesse var musik og i 1969 udgav han sin første digt- og novellesamling "Englefronten". Ved siden af alt det var han også karateekspert og galoptræner.
Fra 1980erne og frem kom Rolf Gjedsteds kreativitet i stadig større grad til udtryk i malerier, skulpturer og keramik, nogle gange i samarbejde med hans hustru Ulla Chemnitz. Hans stil var ekspressiv og umiddelbar og kombinerede abstrakte former og stærke farver i forskellige men beslægtede kraftfulde udtryk.
Gjedsted døde sidste år i en alder af 75 og værkerne på auktionen stammer alle fra hans egne samlinger.

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms