Linnedskab af massiv mahogni med let konisk korpus, monteret med medaljoner, guttae svalehaler og nøglehulsbeslag af forgyldt bronze. Front med dobbeltdøre, flankeret af to pilastre, top med høj gesims. Interiør med justérbare hylder. Udført af snedkermester J. P. Mørck, København, i slutningen af 1890'erne. H. 210, B. 124-131, D. 60 cm. Senere nøgle medfølger. Nogle brugsspor.
Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen, "Møbler med mening - Dansk møbelkunst 1840-1920", bind II, side 601.
Desuden vist og omtalt i bogen "Architectura 4", Selskabet for Arkitekturhistorie, 1982.
Tilsvarende skab vist på Verdensudstillingen i Paris år 1900. Om skabet sagde ......"Måske er det faderens etruskiske porte på Thorvaldsens Museum, sønnen har haft i tankerne, men også orientalske skrin og skabe kan have denne skrå linie indad og opefter. " p. 86