Fritstående bar af finéret eg, front med cirkelformede indlæg og fodhviler af messing, bagside hhv. opklappelig og nedfældig låge bag hvilke barsektion med sort formica og plads til flasker. Herunder rum med én lille skydelåg samt en nedfældig låge med plads til flasker. H. 113, B. 115, D. 41 cm. Udført hos J. Skaaning & Søn, 1960erne. Brugsslitage. Fremstår med fugtlugt. Top med mærker/finérskader på forreste hjørner. Bagsidens bund med enkelte mindre finérafslag.