Lav skænk af finéret og massiv palisander, front med udtræksbakker af sort- og hvidlakeret træ samt en skydelåge, bag hvilken hylder, top med kehlet kant. Højre side med en finéret dør. H. 63, L. 167, D. 42 cm. Brugsslitage, front med en manglende låge. Bagklædning med huller.