'Øresund' spisebord af massiv og finéret teak med udtræk, H. 72, diam. 150 cm. Under udtræk to foldbare tillægsplader, B. 55 cm. Kraftig brugsslitage og mørker, stedvis gennemslebet finér og afslag på sargstykke ved det ene ben. To ben med revner/reparationer af disse hvor ben møder sarg.