Sekretær af finéret egetræ, front med skuffer samt nedfældelig skriveklap, bag hvilken sekretærindretning med små skuffer og rum. Monteret på sokkel. H. 124, B. 100, D. 46 cm. Nøgle medfølger. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. Brugsslitage, top med større finérafslag på bagkant, låge og venstre sides bagkant med hver et lille finérafslag.