132300. Kirkebænk af lakeret fyrretræ med hynde af uld, 20. årh.s første halvdel

Kirkebænk af massivt, lakeret fyrretræ. Endegavlens top med hul til montering af lysarm. Endegavl kan afmonteres så bænken er åben i begge sider. H. 92, L. 290, D. 46 cm. Senere skumhynder betrukket med lilla Hallingsdal uld med skridsikker underside. Brugsslitage og lakafskalninger.

Proveniens: Sankt Jørgensbjerg Kapel, Roskilde.

Varenr 132300

5 Juli 2023 19:37

Hammerslag14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK 1.000 DKK17.00 DKK18.00 DKK19.00 DKK20.00 DKK21.00 DKK22.00 DKK

Vurdering 1500 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms