Fritstående skrivebord af finéret og massivt, lakeret egetræ. Front med tre skuffer og en falsk skuffefront med nedfældig klap, bag hvilken rum. Bagside med rum. H. 72, L. 170, B. 80 cm. En nøgle medfølger. Brugsslitage og skjolder. Bagsidens bundplade mangler. Låge med løst hængsel.