135904. Charles & Ray Eames for Herman Miller: Lounge chair med fodskammel (2)

Lounge Chair med tilhørende fodskammel. Sæde og ryg med skaller af formspændt sortlaseret finér, betræk af sort knapsyet læder, monteret på hhv. fire- og fempasfod af sort / poleret aluminium med justérbare fødder. Lænestol med drejefunktion. Formgivet 1956. Fremstillet hos Herman Miller med etikette herfra. Brugsspor. Stolens sæde med overfladiske krakeleringer og en manglende knap.

Varenr 135904
Udvalgt

23 August 2023 19:43

Vurdering 25000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms