Skrivebord af finéret egetæ, den ene side med kassette med hyldeinddeling, sokkel af finéret wengé, løst hvilende rektangulær plade med ben af massiv tapsamlet egetræ. H. 71, L. 195, B. 65 cm. Brugsspor. Soklens bagside med afslag på wengé-finér, bordplade med slitage/skjolder.