Skrin af bemalet og guldstafferet træ i tre etager, front med to skuffer og en faux skuffe, denne med adgang igennem midterste skuffes bund. Greb, beslag og hanke med løvehoveder af forgyldt bronze. En nøgle medfølger. H. 22, B. 22, D. 18 cm. Alderesrelaterede brugsspor og mindre afslag.