Vitrineskab/bogskab i to dele af mahogni, øvre del ind indrettet med tre låger af glas med sprosser og hylder. Nedre del indrettet med tre låger hvor bag hylder samt tre skuffer. Med ridser, mærker og brugsspor. Nøgler medfølger. H. 167 + 78 cm (245 cm) L. 196,5, D. 38 cm.