Lounge Chair med skaller af formspændt sortlaseret finér, betræk af sort knapsyet læder, monteret på drejelig fempasfod af sort / poleret aluminium med justérbare fødder. Formgivet 1956. Fremstillet hos Herman Miller med etikette herfra. Brugsspor. Sæde med manglende knapper.