Rektangulært spisebord med plade af finéret teak, ben og faset bordkant af massiv teak. Begge ender med udtrækkelige tillægsplader. Fremstillet hos Fritz Hansen med 'FH' brændestempel herfra. H. 71, L. 162-258, B. 80 cm. Nyrestaureret.