127891. Fint fransk Louis XVI fritstående skrivebord af sortlakeret træ. 18. årh.s sidste tredjedel.

Plade indlagt med skind (antageligt samtidigt), tredelt med to (antagelig senere tværgående lister) omkranset af kraftig profileret messingliste. Front og bagside hver med bred midterskuffe flankeret at to, lidt højere sideskuffer. Firsidede, let tilspidsede ben. Sideprydelser, greb, kantninger og fodstykker af forgyldt bronze. Originale nøgler medfølger. H. 77. L. 135. D. 80.

Varenr 127891
blå con

12 September 2023 19:30

Vurdering 20000-25000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms