Kaminur af bronze støbt med siddende herre, akantus og blomster, hvidemaljeret urskive med sorte romertal. Urværk stemplet Vincenti. H. 44, B. 41 cm. Optræksnøgle og pendul mangler, pendul med defekt stand.