Armstol med stel af massiv mahogni, ryg originalt betrukket med patineret sort læder, sæde senere ombetrukket med sort læder. Fremstillet hos Johannes Hansen med mærkat herfra. Læder på ryg med krakeleringer. Sædets bund med uoriginal bundplade. Brugsspor og mærker.