Rektangulært sofabord med plade af finéret palisander, stel og tilspidsede ben af massiv palisander. Fremstillet hos P. Jeppesen med plaketter herfra. 1960'erne. H. 54, L. 160, B. 65 cm. Bordplade med lakslitage.