Spisebord af massiv og finéret teaktræ, rektangulær plade med hollandsk udtræk, tilspidsede ben. Fremstillet hos Uldum Møbelfabrik, 1960erne. H. 73, L. 158, B. 90 cm. Plader B. 55 cm. Fremstår med brugsspor.