24 stole med stel af forkromet stålrør, sæde og rygge af sortlakeret bøg med forsidepolstring af sort skai. Fremstillet hos Kolds Savværk. NB: kun seks af stolene er afbilledet.
Tegnet i 1959 til Glostrup Sygehus. Fremstår med kraftig slitage og rust. Til restaurering. Et par sæder mangler.
Ikke alle stole afbildet