46. Nanna Ditzel (1923-2005) & Jørgen Ditzel (1921-1961): Et sæt på 24 "Badminton" stole, model 150 (24)

24 stole med stel af forkromet stålrør, sæde og rygge af sortlakeret bøg med forsidepolstring af sort skai. Fremstillet hos Kolds Savværk. NB: kun seks af stolene er afbilledet.

Tegnet i 1959 til Glostrup Sygehus. Fremstår med kraftig slitage og rust. Til restaurering. Et par sæder mangler.

Ikke alle stole afbildet

Varenr 131746

11 Oktober 2023 19:48

Vurdering 6000 DKK

Netauktion den 11. oktober 2023,

Hammerslagsgebyr 80 DKK Inkl. moms