Spisebord af frugttræ med intarsia i form af trekantede, rombeformede og cirkulære felter, afsluttet på delvist sortmalede, shakerformede ben. Ender med udtræk til tillægsplade. Tillægsplader mangler. H. 73, L. 153, B. 82 cm. Brugsslitage.