140082. P. McDonald, London: Engelsk lygteur af nøddetræ, 18. årh.s sidste halvdel

Lygteur med kasse af nøddetræ, urværk af messing, urskive af tin med romer- og arabertal, flankeret af gennembrudte monteringer af forgyldt messing, rigt støbt med rocailler og kæmninger. H. 39 cm. Nøgle medfølger. Brugsspor.

Varenr 140082

10 Oktober 2023 19:44

Hammerslag16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK 5.500 DKK27.00 DKK28.00 DKK29.00 DKK

Vurdering 3000-4000 DKK

LANGMANN5.500 DKK2023-10-10 18:44
200965.000 DKK2023-10-07 10:14
CARL233.600 DKK2023-10-06 08:49
 2.000 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 80 DKK Inkl. moms