Av Jacob Holmgren (Urmakare i Stockholm från 1811, död 1837). Delvis brännförgylld brons. Krönt med soldat med harpa, dekor med spjut och sköldar. Basen med dekor av spjut, girlanger och växtdekor. Klotformade fötter. Urtavlan märkt Holmgren Stockholm. Mindre förgyllningslitage, urtavla med emaljskada. (H.35, B.24, Dj.10,5)
8 000 SEK | 2013-10-27 10:52 |
7 900 SEK | 2013-10-19 16:57 |
7 500 SEK | 2013-10-26 16:10 |
6 000 SEK | 2013-10-26 09:21 |
2 500 SEK | 2013-10-21 18:00 |
1 000 SEK | 2013-10-19 18:53 |
100 SEK | Startpris |