Målad av Kers Erik Jönsson (1802-1851). Med dekor av figurer, draperier och kurbits. Med text "En yngling kommer til Dawid med Sauls krona". Signerad EJS. Målningen ursprungligen från en festsal i Vretarna, Norra Västmanland. Nedtagna i samband med renovering av salen kring sekelskiftet 18/1900 och restaurerade under 1960-talet av konservator. Dubblerad, fuktfläckar. (124x125)
11 900 SEK | 2013-10-19 17:36 |
11 900 SEK | 2013-11-06 05:40 |
10 000 SEK | 2013-10-27 11:45 |
9 600 SEK | 2013-10-26 17:25 |
5 700 SEK | 2013-10-25 21:42 |
1 500 SEK | 2013-10-19 19:17 |
100 SEK | Startpris |