80. Djupa tallrikar ett par, Kina, 1800-tal

Gulglaserade med mönstrad botten och bemålad blomdekor. Undertill med Qianlong-sigill i rött. Kanterna med sliten bemålning, ett brätte med spricka och liten nagg. (D.23,5)

Sale No 148682
Highlight!

Auction closed!
27 April 2014

Hammer price10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK 2 700 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK

Estimate 2000-3000 SEK

Bidding

2 600 SEK2014-04-27 12:02
2 500 SEK2014-04-27 12:03
1 500 SEK2014-04-27 05:05
1 200 SEK2014-04-21 11:16
1 000 SEK2014-04-26 22:21
900 SEK2014-04-25 23:26
800 SEK2014-04-25 16:49
100 SEK Start price

2014-04-27 Kvalitetsauktion, Söndag 27 april Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Onsdag 23 april kl.14-17.00. Torsdag 24 april kl.14-17.00. Fredag 25 april kl.14-17.00. Lördag 26 april kl.11-15.00. Söndag 27 april kl.10-12.00.

Fees

Buyer's Premium 15% Inc. VAT
Fixed charge 20 SEK Inc. VAT

Payment service