Med dekor av röd drake och förgylld kant. Assietter 10st (diameter 18), djupa tallrikar 12st (diameter 23), mattallrikar 17st (diameter 25) förrättstallrikar 12st (diameter 20,5), ovala serveringsfat 3st (längd 39,5-59,5), runt serveringsfat (diameter 34,5), stor terrin med lock (längd 37, höjd 29), såsskål, skål med lock (längd 25), fat 2st (längd 14-19), tandpetsställ samt serveringskanna med lock (höjd 25). Assietter 3st och uppläggningsfat 2st med skador/lagningar medföljer. Varierande sortering. Några delar med förgyllningsslitage. Tre mattallrikar med nagg, en med glasyrspricka.
21 000 SEK | 2015-10-03 19:08 |
20 500 SEK | 2015-10-03 21:48 |
19 500 SEK | 2015-09-26 06:17 |
16 000 SEK | 2015-10-03 07:26 |
6 000 SEK | 2015-10-02 16:06 |
250 SEK | 2015-10-01 20:00 |
100 SEK | Startpris |