Patinerad brons. Urhus uppburet av elefant, krönt med orientalisk mansfigur. Delvis emaljerad urtavla. Verket stämplat "Fabrique Barrard co Paris". Nyckel och pendel finns. Ställvis med ytslitage, urtavla med retuscher och mindre emaljskador. Bakstycke saknas. (Höjd 45, bredd 35)
14 000 SEK | 2017-04-23 10:56 |
13 500 SEK | 2017-04-23 10:00 |
9 400 SEK | 2017-04-23 09:52 |
9 200 SEK | 2017-04-23 08:38 |
3 000 SEK | 2017-04-22 09:09 |
1 900 SEK | 2017-04-22 08:32 |
700 SEK | 2017-04-21 22:29 |
550 SEK | 2017-04-21 17:10 |
500 SEK | 2017-04-21 10:06 |
100 SEK | 2017-04-20 22:43 |
100 SEK | Startpris |