16. Bestickuppsättning 83 delar, silver, "Engelsk Snäcka", bl.a. 1800-tal

Matskedar 6st, år 1836. Bordsgafflar 12st, bordsknivar 12st, smörgåsgafflar 12st, smörgåsknivar 12st, teskedar 11st, kaffeskedar 12st samt smörknivar 6st. Bl.a. med monogram. Repor. (Skedarnas längd 22, vikt exklusive knivar 1780g., knivarnas vikt 1374g.)

Sale No 299616
Highlight!

Auction closed!
8 December 2019 12:30

Hammer price21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK 9 200 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK

Bidding

9 200 SEK2019-12-08 09:33
9 000 SEK2019-12-08 11:14
8 000 SEK2019-12-05 23:36
7 600 SEK2019-12-06 09:00
5 200 SEK2019-12-05 15:59
2 100 SEK2019-12-05 17:06
1 700 SEK2019-12-05 13:48
100 SEK Start price

2019-12-08 Månadsauktion, Söndag 8 december Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service