Bronserad och förgylld. Tvådelat kvicksilverfolierat glas med facettslipning. Dekor av lagerkransar, snäckformationer och girlanger. Med Stockholms hallstämpel och kallstämpel N.M. Dekorsprickor, glas något anlupet, bakstycke något maskstunget. (Höjd 91, bredd 40)
Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.
21 000 SEK | 2020-03-15 12:07 |
21 000 SEK | 2020-03-15 12:09 |
18 000 SEK | 2020-03-14 19:18 |
16 000 SEK | 2020-03-14 18:56 |
14 000 SEK | 2020-03-14 18:49 |
10 000 SEK | 2020-03-14 00:04 |
8 000 SEK | 2020-03-12 22:47 |
7 600 SEK | 2020-03-12 22:41 |
7 200 SEK | 2020-03-12 22:19 |
6 800 SEK | 2020-03-12 18:49 |
5 200 SEK | 2020-03-12 19:12 |
1 700 SEK | 2020-03-12 19:08 |
150 SEK | 2020-03-12 18:33 |
100 SEK | Startpris |