Olof Yttreus, Uppsala. Graverad text "Denna Bägare är skiänckter af Högvälborne Baron Herr Carl De Geer för idoghet och konst till Bÿggmästaren Johan PåhlsSon wid Strömsbergs Bruk åhr 1788". Gjuten bård i relief. Graverade girlanger och blomslingor. Delvis förgylld. Locket krönt med blomma. Lock och bägare stämplade. Smärre bulor. (Höjd 30, vikt 799g.)
38 500 SEK | 2020-04-26 11:22 |
38 000 SEK | 2020-04-26 11:23 |
33 000 SEK | 2020-04-26 10:59 |
16 000 SEK | 2020-04-25 15:14 |
4 600 SEK | 2020-04-24 12:46 |
3 800 SEK | 2020-04-23 19:27 |
2 500 SEK | 2020-04-23 21:11 |
2 100 SEK | 2020-04-23 19:49 |
1 600 SEK | 2020-04-23 19:00 |
100 SEK | Start price |