40. Josefina Holmlund (1827-1905)

Olja på duk, Gullöfallet Trollhättan. Signerad och daterad 78. Smärre krackelering. (37x47)

Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.

Sale No 328135
Highlight!

Auction closed!
6 December 2020 12:15

Hammer price27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK31 00 SEK 16 500 SEK19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK

Bidding

16 500 SEK2020-12-06 11:03
16 000 SEK2020-12-06 11:43
10 000 SEK2020-12-06 11:37
5 400 SEK2020-12-06 10:17
5 200 SEK2020-12-04 15:05
4 000 SEK2020-12-04 16:11
3 200 SEK2020-12-04 14:27
2 900 SEK2020-12-03 23:33
2 800 SEK2020-12-03 16:20
2 600 SEK2020-12-03 19:41
2 100 SEK2020-12-02 22:38
1 200 SEK2020-12-03 10:08
150 SEK2020-12-02 21:41
100 SEK Start price

2020-12-06 Månadsauktion, Söndag 6 december Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

OBS Tidsbokning krävs Fredag 4 december kl.14-16.00 Lördag 5 december kl.11-14.00 Söndag 6 decenber kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service