18. Tallrikar 3st, rokoko, Sverige, 1700-tal

Tenn. Två av Johan Gustaf Ryman, Stockholm, bl.a. 1775 samt ett med otydliga stämplar, Stockholm, 1766. Konturerade brätten. Repor, slitage, något anlupen, mindre bristningar. (Diameter 24)

Sale No 339206
Highlight!

Auction closed!
5 April 2021 12:00

Hammer price20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK 5 800 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK

Bidding

5 800 SEK2021-04-05 12:01
5 600 SEK2021-04-05 12:04
4 400 SEK2021-04-05 12:04
2 900 SEK2021-04-05 11:54
2 800 SEK2021-04-05 11:41
2 600 SEK2021-04-05 11:45
1 800 SEK2021-04-05 09:37
1 600 SEK2021-04-04 14:27
1 000 SEK2021-04-02 16:56
500 SEK2021-04-01 20:33
500 SEK2021-04-01 22:28
150 SEK2021-04-01 19:41
100 SEK Start price

2021-04-05 Månadsauktion, Måndag den 5 april Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.10-12.00 Söndag kl.14-16.00 Måndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service