12. Bestickuppsättning i silver, 53 delar, "Kungsholm", Hallbergs, bl.a. 1949

Smörknivar 5st, bordsskedar 6st, matskedar 6st, teskedar 6st, kaffeskedar 6st, bordsgafflar 6st, smörgåsgafflar 6st, bordsknivar 6st samt smörgåsknivar 6st. Knivarna med rostfria blad. Graverat monogram. Bruksslitage, bl.a. med repor. (Längsta längd 21,5, vikt exklusive knivar 1785g., knivarnas vikt 818g.)

Sale No 340643
Highlight!

Auction closed!
25 April 2021 12:00

Hammer price24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK 9 800 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK

Bidding

9 800 SEK2021-04-24 20:53
9 600 SEK2021-04-22 20:34
9 200 SEK2021-04-24 20:31
8 200 SEK2021-04-23 22:02
2 500 SEK2021-04-23 15:05
2 100 SEK2021-04-22 21:55
250 SEK2021-04-22 21:54
150 SEK2021-04-22 21:22
100 SEK Start price

2021-04-25 Månadsauktion, Söndag den 25 april Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service