4. Bestickuppsättning 95 delar, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB

Matknivar 12st, matskedar 12st, matgafflar 12st, bordsgafflar 12st, bordsskedar 14st, bordsknivar 9st, kaffeskedar 12st, moccaskedar 6st, smörgåskniv, såsslev, smörknivar 2st med blad i silver, kompottsked samt smörkniv. Knivarna med rostfria blad. Bruksslitage, bl.a. med repor. (Matknivarnas längd 22,5, vikt exklusive knivar 2744, knivarnas vikt 1160g.)

Sale No 342840
Highlight!

Auction closed!
16 May 2021 12:00

Hammer price12 00 SEK13 00 SEK 16 500 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK

Bidding

16 500 SEK2021-05-14 19:22
16 000 SEK2021-05-14 18:22
15 000 SEK2021-05-14 12:37
8 400 SEK2021-05-13 22:41
1 500 SEK2021-05-13 20:41
150 SEK2021-05-13 22:24
100 SEK Start price

2021-05-16 Månadsauktion, Söndag 16 maj Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service