4. Ikon, Ryssland, 1800-talets första hälft

Tempera på träskiva, med rizza i silver. Kontrollstämplad 1848, Dmitry Ilyich Tverskoy, St. Petersburg. Oidentifierad mästarstämpel. Förgylld och bronserad ram. Med en ljushållare av mässing. En dekorstolpe lös, förgyllningsslitage, målningen med ett stötmärke. (Rammått 42x37, ikonens mått 22x17,5)

Varunr 350271

12 September 2021 12:00

Klubbslag7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK 10 500 SEK12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK

10 500 SEK2021-09-12 11:58
10 000 SEK2021-09-12 12:01
9 400 SEK2021-09-12 12:00
8 400 SEK2021-09-12 11:59
7 400 SEK2021-09-12 11:39
7 000 SEK2021-09-12 09:42
5 200 SEK2021-09-10 13:30
4 600 SEK2021-09-11 21:22
3 800 SEK2021-09-10 21:47
1 200 SEK2021-09-09 22:22
400 SEK2021-09-09 20:24
300 SEK2021-09-09 19:52
200 SEK2021-09-09 18:51
100 SEK Startpris

2021-09-12 Månadsauktion, Söndag 12 september Kl.12.00, Borlänge

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms