Akvarell, "Marockanska modellen med fiol". Signerad i blyerts och akvarell. Utförd 1936. Avbildad i boken "Isaac Grünewald" av J.P.Hedin, 1949, på sidan 152. Boken medföljer. Inramad. Målningen blekt. Hörnen med småhål och fläckar. (80x58) Proveniens: Direktör Sigvard Kempe, inköpt på 1970-talet, sedan i arv till nuvarande ägare.
13 000 SEK | 2021-10-03 11:41 |
12 500 SEK | 2021-10-03 10:48 |
11 500 SEK | 2021-10-03 09:12 |
8 000 SEK | 2021-10-02 22:30 |
7 000 SEK | 2021-10-02 18:34 |
4 200 SEK | 2021-10-01 21:27 |
3 000 SEK | 2021-10-01 11:25 |
2 500 SEK | 2021-09-30 23:48 |
2 000 SEK | 2021-09-30 22:37 |
400 SEK | 2021-09-30 20:59 |
200 SEK | 2021-09-30 21:43 |
100 SEK | 2021-09-30 20:45 |
100 SEK | Start price |