36. Målkärl i tenn, kvarter, krönt 1782

Botten med otydligt stämpel. Graverat monogram, enligt etikett Pehr Norling "trakteur" vid Leufsta Bruk, Uppland. Bulor, förstärkningar/lagning, slitage. (Höjd 14)

Sale No 368002
Highlight!

Auction closed!
3 April 2022 12:00

Hammer price4 00 SEK5 00 SEK 3 400 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK

Bidding

2 200 SEK2022-04-03 11:56
2 100 SEK2022-04-03 12:03
1 800 SEK2022-04-03 11:59
1 000 SEK2022-04-02 18:31
750 SEK2022-04-02 17:47
550 SEK2022-04-02 10:37
300 SEK2022-04-01 10:30
100 SEK2022-03-31 22:37
100 SEK Start price

2022-04-03 Månadsauktion, Söndag 3 april Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service