Delvis brännförgylld brons. Skål och lock av skulpterad alabaster. Med reliefdekor av Bacchus, vinrankor och orm. Vändbart lock med invändig ljuspipa. Sockel av marmor, på tre klotfötter. Marmorsockel möjligen senare. Fläckar, ett benfäste med bristning. Genombrutet galler ställvis med bristningar. Alabasterdetaljer med ytslitage och repor. (Höjd 45)
13 000 SEK | 2022-10-02 12:12 |
12 500 SEK | 2022-10-02 11:59 |
8 200 SEK | 2022-10-02 04:27 |
5 200 SEK | 2022-10-01 11:31 |
3 000 SEK | 2022-09-30 12:10 |
1 400 SEK | 2022-09-30 14:42 |
1 200 SEK | 2022-09-30 08:03 |
100 SEK | Start price |