19. Parfymbrännare, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft

Delvis brännförgylld brons. Skål och lock av skulpterad alabaster. Med reliefdekor av Bacchus, vinrankor och orm. Vändbart lock med invändig ljuspipa. Sockel av marmor, på tre klotfötter. Marmorsockel möjligen senare. Fläckar, ett benfäste med bristning. Genombrutet galler ställvis med bristningar. Alabasterdetaljer med ytslitage och repor. (Höjd 45)

Sale No 382310
Highlight!

Auction closed!
2 October 2022 12:15

Hammer price21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK 13 000 SEK12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK

Bidding

13 000 SEK2022-10-02 12:12
12 500 SEK2022-10-02 11:59
8 200 SEK2022-10-02 04:27
5 200 SEK2022-10-01 11:31
3 000 SEK2022-09-30 12:10
1 400 SEK2022-09-30 14:42
1 200 SEK2022-09-30 08:03
100 SEK Start price

2022-10-02 Månadsauktion, Söndag den 2 oktober Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service