4. Bordsur, empire, Lesieur, Paris, 1800-talets början

Brännförgylld brons och porfyr. Emaljerad urtavla. Ornamenterade fötter. Urverket signerat. Nyckel och pendel finns. Topp med spår av tidigare montering. Urtavla med emaljskador. Ytslitage, stenen med sprickbildning. (Höjd 22, 13x13)

Modellen är ritad av Charles Percier omkring år 1800, och finns avbildad i “Vergoldete Bronzen” av Hans Ottomeyer and Peter Pröschel. Sidan 318.

Sale No 395646
Highlight!

Auction closed!
12 March 2023 12:00

Hammer price21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK 10 500 SEK24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK

Bidding

10 500 SEK2023-03-12 11:15
10 000 SEK2023-03-11 01:55
10 000 SEK2023-03-12 11:02
8 200 SEK2023-03-12 00:25
8 000 SEK2023-03-11 12:50
6 000 SEK2023-03-09 22:13
5 800 SEK2023-03-10 13:47
5 400 SEK2023-03-10 12:05
5 000 SEK2023-03-10 07:11
2 600 SEK2023-03-10 03:11
2 200 SEK2023-03-09 23:33
400 SEK2023-03-09 21:33
100 SEK2023-03-09 18:47
100 SEK Start price

2023-03-12 Månadsauktion, Söndag den 12 mars Kl.12.00, Borlänge

Finished

Preview

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 30 SEK Inc. VAT

Payment service