18. Träfigurin, Axel Ericson

Man i uniform från 1778, signerad, höjd 27 cm

Varunr 27623

29 Februari 2016 20:00

Klubbslag13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK 800 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK

800 SEK2016-02-29 20:05
700 SEK2016-02-29 20:04
400 SEK2016-02-29 14:24
300 SEK2016-02-25 19:16
150 SEK2016-02-21 17:03
50 SEK Startpris

Figuriner Axel Ericson 29 Februari 20:00,

Endast efter överrenskommelse. Vi skickar/sampackar med Schenker Realtidsauktion varje söndag på nätet 19.00 Titta gärna hur våra auktioner fungerar: https://www.youtube.com/watch?v=G7exB_6xWrk Öppettider: Måndagar 11-19 Tis-tor 12-18 Lör 11-14 All info om transporter etc hittar du på vår hemsida: www.goteborgsauktionskammare.se

Axel Ericsson växte upp i Oskarshamn.

Intresset för tennsoldater ledde honom in på den militära banan, där han så småningom avancerade till befäl.

Så småningom sadlade han om till polis. Det var i den rollen han kom till Västervik på 30-talet.

Han började tidigt göra figurer i trä. Militärer och poliser var vanliga motiv.

Köpprovision 20% Ink.moms

Lycka till på auktionen!
Varorna hämtas samt betalas inom 6 dgr om inget annat överenskommits.

För transport av större föremål som möbler, eller annat ömtåligt som ej kan skickas med DHL till Stockholm, Göteborg, & Köpenhamn. inforetrocargo@gmail.com 0760-677 983
Vi skickar mindre ej ömtåliga varor med DHL över hela landet, en låda från 300:-
För transport av större föremål som möbler, eller annat ömtåligt som ej kan skickas med DHL. För transport till Stockholm, Göteborg, Malmö & Köpenhamn. Tel: 0708-25 38 70 E-post: johan@roasab.se