Tallrik ur servis beställd för rådmannen i Göteborg, Swen N. Wenngren och h.h. Ulrica Wimnell, gifta 1743. Under det Svenska Ostindiska Kompaniet, SOIC, andra oktroj 1746-66 ingick Wenngren i kompaniets direktion och även som dess sekreterare. Dekorationen i järnrött och guld är mycket ovanlig för svenskt vapenporslin. Qing, Qianlong period (1736-95), Diameter ca 9.5 tum / 24 cm. Nagg och visst bruksslitage.
En likadan tallrik ingår i Göteborgs Stadsmuseums samlingar (GM 40.239). Litteratur: Ostindiska Compagniet Affärer och Föremål. Sid 174 samt 176, fig 14; Sven T Kjellberg, Svenska Ostindiska Compagnierna 1731-1813, sid 73, 166, 192+2.
3 400 SEK | 2018-12-08 14:57 |
3 200 SEK | 2018-12-08 00:47 |
3 000 SEK | 2018-12-07 19:12 |
225 SEK | 2018-12-06 17:38 |
200 SEK | 2018-12-01 19:10 |
150 SEK | 2018-12-03 13:11 |
100 SEK | Startpris |