110. Maleri skabt af Niels Holbak (1884-1954) - 67,5X53cm

Niels Holbak stammede fra en vestjysk bondeslægt, og den sindige ro, der er særegen for folkene her, ses i hans malerier. Hans vejleder på Teknisk Skole i Esbjerg var Jørgen Hansen, kaldet den lille maler, som havde lært hos Syrak Hansen og været ven med Peter Hansen og Fritz Syberg, og det var ham, der opmuntrede H. til at gå videre med kunsten. I 1914 slog han sig ned i Esbjerg, hvor hans malerier forenkledes til landskaber, bybilleder og interiører med kun få skikkelser, hver med et stilfærdigt gøremål. De store dramaer var ikke Holbak's ærinde. Han gengav, hvad han oplevede, ikke nødvendigvis den nøgterne.

Olie på lærred

Varenr 67367

9 December 2021 17:30

Hammerslag18.00 dkk19.00 dkk20.00 dkk 150 dkk21.00 dkk22.00 dkk

2021-12-09 MOMSFRI, Torsdag 17:30, Norgesvej 49, 6100 Haderslev

Eftersyn

Eftersyn torsdag den 9/12-2021 fra 15.00 til 17.30

Bemærk at kataloget bliver opdateret/tilrettet helt frem til onsdag d. 8/12

Øvrig information

Kan ikke udskrives herfra