5. Maleri skabt Mogens Andersen (1926-2003), signeret Mogens Andersen 1986

Olie på lærred

Mål: 146X114

Mogens Andersen, var elev på Rostrup Bøyesens malerskole fra 1933-1935. Mogens debuterede i 1935 på kunstnernes efterårs udstilling. Mogens var inspireret af pastose figurbilleder samt den tidlige franske modernisme.

Varenr 71663

8 December 2022 17:30

Hammerslag17.00 dkk18.00 dkk19.00 dkk20.00 dkk21.00 dkk22.00 dkk 45.000 dkk9.00 dkk10.00 dkk11.00 dkk

5% følgeret tillægges for værket, hvis buddet overstiger 1860 dkk

2022-12-08 MOMSFRI, Torsdag 17:30, Norgesvej 49, 6100 Haderslev

Øvrig information

Kan ikke udskrives herfra