14. Fyrfat, mortel med stöt samt apotekskärl

Mässing. Fyrfat monterad från olika föremål. Med gjuten fot och inskription KNS AID 1706. Överdel driven och genombruten. Mortel 1800-talets första hälft. Liv med svarvade rillor och två hänklar. Stämplad i botten IKF, möjligen senkræmmernes Fabrik. Apotekskärl, 1800-tal. Med handtag i trä, monterad med järn. Åldersrelaterat slitage. Stötmärken. Stöt ej tillhörande.

Proveniens: Smitt´s samling.

Varunr 417590

4 Oktober 2015

Utrop 4000 SEK

400 SEK2015-09-14 10:27
350 SEK2015-10-04 12:06
250 SEK2015-09-29 19:48
200 SEK Startpris

Finalauktion 4 oktober 2015,

Köpprovision 22.5% Ink.moms
Slagavgift 20 SEK Ink.moms

Köpt vara avhämtas senast 5 dagar efter auktion. Lagring och hanteringskostnad
200 SEK per påbörjad vecka.

Andra populära objekt