42. KARAFFER KRISTALL ETT PAR höjd 40 cm

Varunr 38462
Skick fotnagg på ena

27 Januari 2018

Klubbslag19,00 SEK20,00 SEK 250 SEK21,00 SEK22,00 SEK23,00 SEK24,00 SEK25,00 SEK26,00 SEK

150 SEK2018-01-26 14:58
150 SEK2018-01-27 10:07
50 SEK Startpris

27 Januari 2018, Lördag 27 Januari Kl 11-18, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 26 Januari kl 12-18 samt Lördag 27 Januari kl 9-11

Då klubbar vi bla antika möbler 17-1800-tal, speglar och silver sign Claes Giertta, bokskåp idegran England, gamla reklam och butiksskyltar, verktygsskåp i metall AB Lindqvist Motala, stor antik taklampa för fotogen från Strand Hotel Stockholm, flera fiskeljuster 1700-tal, stor guldspegel i Nyrokoko 1800-tal, väggplåt mässing 1700-tal, uppstoppade djur, sideboard och blombord i teak 50/60-tal, möbler skyltmärkta Nordiska Kompaniet, originalmålade allmogemöbler. Objekt från Stig Lindberg, Lisa Larsson, Hjördis Oldfors, Carl Harry Stålhane, Monika Bratt, Heiki Orvala, Marianne Westman, Timo Sarpaneva, Anna Ehrner, Anna-Lisa Thompson, H-L Ahola, Sven Jonson, Tomas Hellström, Lars Hellsten mfl. Vikskärm med illustrationer, stringhyllor, antikt asiatiskt porslin, klockor bla herrarmbandsur Omega Suverän 1940-tal, Damur Certina med guldarmband, fickur Omega Grand Prix 1900,älghorn, gamla skinnväskor,elegant dragspel Albin Hagström, ljuskronor, Bumlinglampa Atelje Lyktan, Ittala Kosta Reymyre och Orrefors objekt i glas, ljuskronor, samling smycken bla bärnstensobjekt, flera dampälsar, linnedukar och handdukar, samlardockor, silver och guldföremål, fina oljemålningar, mattor mm. C:a 500 utrop!

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se
Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339

Har ni problem med att logga in eller har glömt inloggningsuppgifter var vänlig maila oss på info@kanonauktioner.se så hjälper vi er!

Köpprovision 20% Ink.moms

UTLÄMNING OCH BETALNING

FRAKTKOSTNADER
Vi kan skicka objekt enl följande prislista inkl moms:

0-3 kg = 190:-
3-5 kg = 220:-
5-10 kg = 270:-
10-15 kg = 310:-
15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter kostar 190kr extra.

Andra populära objekt