BOCKBORD 16/1700-TAL, LÄ 165, DJUP 75, HÖJD 76 CM

Varunr 40060

26 Maj 2018 10:45

Förhandsvisning

Kanonauktioner 26 Maj, Lördag 26 Maj Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Förhandsvisning

Fredag 25 Maj kl 12-18 samt Lördag 26 Maj kl 9-11

Då klubbar vi bla antika möbler 17-1800-tal, bla förgylld salongsgrupp i Rokokostil 1800-tal, skänk i gustaviansk stil 18/1900-tal, chiffonjè 1800-tal, originalmålade allmogemöbler 1800-tal, bla Järvsöskåp, sekretär, dragkista med marmorerad skiva, slagbord, kryddskåp från Gästrikland, vepa från Dalarna mm. Antika bokskåp, golvur allmoge, matbord i Teak Danmark 1960/70-tal, guldspegel med konsolbord Rokokostil, Muranoobjekt, Fugaskålar Orrefors, Stig Lindberg, Bertil Vallien, Gunnar Nylund, Arthur Percy, Marianne Westman, Hans Bolling, Swen Wejsfeldt, Wihelm Kåge Paul Kedelv, Kjell Engman objekt, ljuskronor, Imari Japan fat och vas, Ostindia Rörstrand servis, silverföremål, äkta mattor, konst bla Bengt Landin, Reinhold Ljunggren, Erik Jerke, Rosenthalporslin, Cloissonedosor, WMF objekt bla ishink, trädgårdsurnor i gjutjärn, antikt planteringsbord, gamla ölbackar och margarinlådor i trä, trädgårdsgrupp i metall, liggvagnar Fri Form mm. C:a 500 utrop!

OBS! NÄSTA AUKTION ÄR PÅ SKUTAN 30 JUNI

VI HAR I 25 ÅR HAFT SOMMARAUKTIONER I STAVSNÄS, SOM VI VET HAR VARIT UPPSKATTADE, MEN I ÅR HAR VI VALT ATT FORTSÄTTA I VÅRA ORDINARIE LOKALER PÅ SKUTAN I SALTSJÖ-BOO. HJÄRTLIGT VÄLKOMNA!

Servering

Ralph Bengtsson

www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339 eller info@kanonauktioner.se

Utlämning av köpta varor sker måndagen efter varje auktion mellan kl 16-19. I detta fall sker det 28 Maj!

Köpprovision 20% Ink.moms