46. KLAFFBORD EMPIRESTIL 1800-TAL, BR UTAN KLAFFAR 90, DJ 61, HÖ 74CM

Varunr 40525

18 Augusti 2018 10:50

Klubbslag23,00 SEK24,00 SEK25,00 SEK26,00 SEK 200 SEK11,00 SEK12,00 SEK13,00 SEK14,00 SEK15,00 SEK

50 SEK2018-08-14 14:49
50 SEK Startpris

Kanonauktioner 18 Augusti, Lördag 18 Augusti Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 17 Augusti kl 12-18 samt Lördag 18 Augusti kl 9-11

Då klubbar vi antika möbler bla: Två Karmstolar i Rokoko och golvskåp 1700-tal, taburetter två par i Empire 1800-tal, sekretär 17/1800-tal. Allmogemöbler bla hängskåp, originalmålade kistor och baktråg från Jämtland allt från tidigt 1800-tal. Gustaviansk soffa och hörnskåp 17/1800-tal,stor guldspegel 1800-tal, David Rosèn 14 st stolar bla Futura, fåtölj Karl-Erik Ekselius, objekt från Meissen, Bing & Gröndah, Kungl Dansk, Firma Svenskt Tenn, och Gustavsberg bla servis ”Ranka”och Arabia servis ”Ruija”, objekt brån bla Börje Skohg, Britt-Loise Sundell, Tapio Wirkkala, Bertil Vallien, Josef Frank, Eva Englund, Ulrika Hydman Vallien, Mona Morales Schildt, Gunnel Sahlin, Kjell Engman, Henrik Allert, Wilhelm Kåge mfl. Trädgårdsobjekt bla Grythyttan möbler, järnurnor, trälådor, trädgårdsbord i gjutjärn, zinkbaljor och vattenkannor i zink, planteringsbord i gjutjärn mm. Butlers Tray bord och stort matbord från Nordiska Kompaniet i idegran, ljuskronor, äkta mattor, konst bla Erik Jerkèn och Roland Svensson, 10 st litografier från Bert-Håge Häverö. C:a 500 utrop!

Servering

Ralph Bengtsson

www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss på 070-8164339 eller maila till info@kanonauktioner.se

Om ni har problem med inloggningen maila oss så hjälper vi er så fort som möjligt.

Utlämning av inropade objekt sker på Måndagen efter auktion mellan kl 16.00 och 19.00. Har ni andra önskemål om utlämning måste ni kontakta oss och göra upp om tid.

Köpprovision 20% Ink.moms