29. PETER DAHL LITOGRAFI, 29X43 CM

Varunr 41029

29 September 2018 11:00

Klubbslag27,00 SEK28,00 SEK29,00 SEK30,00 SEK31,00 SEK 450 SEK13,00 SEK14,00 SEK15,00 SEK16,00 SEK17,00 SEK

400 SEK2018-09-28 19:23
350 SEK2018-09-24 13:19
200 SEK2018-09-26 16:48
100 SEK Startpris

Kanonauktioner 29 September , Lördag 29 September Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 28 September kl 12-18 samt Lördag 29 September kl 9-11

Då klubbar vi från herrgård i Erstavik bla Gustaviansk karmstol och soffa, kista 1700-tal, Gustavianskt bord, stolar och byrå, flera möbler från Nordiska Kompaniet, dockskåp i Jugend, silverföremål bla med kunglig krona och monogram, sekretärer 1700-tal, gyllenläderstapeter 1600-tal, stora skålar Kina 1800-tal, stor guldspegel 1800-tal, vaser Simon Gate, Gensebricka med handtag, många ”Blå Eld” objekt Hertha Bengtsson, teakmöbler bla Stringbyrå, många kopparstick 1700-tal. Originalmålade allmogemöbler från Hälsingland bla golvskåp dat 1838, soffa dat 1847, barnvagga, tavletter, linfästen , selbåge, skäkteträn kistor och skrin mm. Schackpjäser i ben Kanton Kina 1800-tal, Japanska dolkar i ben 18/1900-tal, flera verk signerade Peter Dahl, 11 litografier av Bert Håge Häverö, Duxfåtölj, äldre rottingmöbler, fåtölj Karl-Erik Ekselius, trädgårdsmöbel i gjutjärn, ljuskronor i kristall, Carl Fagerlund taklampa, gamla leksaksbilar, fickur, linnedukar och servetter, gamla fiskerullar bla Abu Ambassadeur 6500, flugspön och utrustning Hardy, äkta mattor matserviser mm. C:a 500 utrop!

Välkomna!
Vi har även servering med mat, dryck och kaffe med dopp!

Auktionskalender 2018

Lördag 29 September
Lördag 27 Oktober
Lördag 24 November
Lördag 15 December

Köpprovision 20% Ink.moms

FRAKTKOSTNADER
Inropade objekt skall hämtas på ordinarie utlämningstid Måndag den 31 Augusti mellan kl 13.00-19.00. I undantagsfall kan även inropade objekt hämtas Tisdag, Onsdag samt Torsdag under vecka 36. Öppettiderna är då kl 09.00-17.00 med lunchstängt mellan kl 12.00-13.00. Om ni önskar få era inrop skickade via Post Nord måste ni senast Tisdag den 1 september meddela oss så att vi kan skicka en fraktfaktura. Inropsfakturan och fraktfakturan måste vara betalad och synlig på vårt konto senast Fredag den 4 September, försändelserna kommer då att skickas under v. 37.

Vi kan skicka mindre objekt enl följande prislista inkl moms:

0-3 kg = 190:-
3-5 kg = 220:-
5-10 kg = 270:-
10-15 kg = 310:-
15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter kostar 190kr extra.

OBS! Frakt av skrymmande objekt normalt 500 kr - NU ENDAST 300 kr:

Vi kan förmedla transporter av möbler eller andra skrymmande objekt inom Stockholms-området till ett reducerat pris på 300 kr (normalt 500 kr) per leverans. Observera att en leverans kan bestå av flera objekt.
Obs! Gäller även på auktionen den 29 Augusti 2020.