34. PETER DAHL LITOGRAFI, 29X43 CM

Varunr 41034

29 September 2018 11:00

Klubbslag27,00 SEK28,00 SEK29,00 SEK30,00 SEK31,00 SEK32,00 SEK 300 SEK7,00 SEK8,00 SEK9,00 SEK10,00 SEK11,00 SEK

250 SEK2018-09-24 13:20
200 SEK2018-09-26 16:45
100 SEK Startpris

Kanonauktioner 29 September , Lördag 29 September Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 28 September kl 12-18 samt Lördag 29 September kl 9-11

Då klubbar vi från herrgård i Erstavik bla Gustaviansk karmstol och soffa, kista 1700-tal, Gustavianskt bord, stolar och byrå, flera möbler från Nordiska Kompaniet, dockskåp i Jugend, silverföremål bla med kunglig krona och monogram, sekretärer 1700-tal, gyllenläderstapeter 1600-tal, stora skålar Kina 1800-tal, stor guldspegel 1800-tal, vaser Simon Gate, Gensebricka med handtag, många ”Blå Eld” objekt Hertha Bengtsson, teakmöbler bla Stringbyrå, många kopparstick 1700-tal. Originalmålade allmogemöbler från Hälsingland bla golvskåp dat 1838, soffa dat 1847, barnvagga, tavletter, linfästen , selbåge, skäkteträn kistor och skrin mm. Schackpjäser i ben Kanton Kina 1800-tal, Japanska dolkar i ben 18/1900-tal, flera verk signerade Peter Dahl, 11 litografier av Bert Håge Häverö, Duxfåtölj, äldre rottingmöbler, fåtölj Karl-Erik Ekselius, trädgårdsmöbel i gjutjärn, ljuskronor i kristall, Carl Fagerlund taklampa, gamla leksaksbilar, fickur, linnedukar och servetter, gamla fiskerullar bla Abu Ambassadeur 6500, flugspön och utrustning Hardy, äkta mattor matserviser mm. C:a 500 utrop!

Välkomna!
Vi har även servering med mat, dryck och kaffe med dopp!

Auktionskalender 2018

Lördag 29 September
Lördag 27 Oktober
Lördag 24 November
Lördag 15 December

Köpprovision 20% Ink.moms