12. AFTONVÄSKA, VITMETALL, BR 10, HÖ 12 CM

Varunr 41330

Auktion avslutad!
27 Oktober 2018 11:00

Klubbslag11,00 SEK12,00 SEK 150 SEK16,00 SEK17,00 SEK18,00 SEK

Budgivning

100 SEK2018-10-22 13:30
100 SEK Startpris

27 Oktober 2018, Lördag 27 Oktober Kl 11-17, I ''Skutan''(vid Svensk Bilprovning) på Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo

Avslutad

Visning

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Information

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Då klubbar vi från dödsbon bla möbler 17/1800-tal, sekretär i Senbarock 1700-talets mitt, kista 1700-tal, lådbord i Barock 1700-tal, originalmålat golvskåp Hälsingland, daterat 1838, och soffa originalmålad från Hälsingland daterad 1847, hängskåp Dalarna 1770-tal, konst bla akvarell Peter Dahl, Edvard Bergh, Eric Elenius, Tiffany ring i platina, många fina smycken, många silverobjekt bla skedar Georg Jensen ”Konge” ca 40 st, smycken och ringar i guld, objekt, ljuskronor i kristall, kluckaflaska 1800-tal, NK möbler, Lisa Larsson, Anna Lisa Thompson, Marianne Westman, Karin Björquist, Stig Lindberg, Erik Höglund, Aalvar Alto, Josef Frank, Birger Kaipainen, Erika Lagerbielke, Einar Lynge-Ahlberg, Friedl H Kjellberg, Maija Carlson, Sigvard Bernadotte, Margareta Hennix, Arthur Percy, Åke Holm, Kjell Engman, Nils Landberg, Vicke Lindstrand, MariSimmulson, Ulrika Hydman Vallien, Carl-Harry Stålhane, Burmeister, Gertrud Lönegren objekt serviser bla ”Japan” Rörstrand, ”Blå Blom” och” Willow” Gustavsberg, Villeroy & Boch, samling uppstoppade fåglar, många fickur och armbandsur, leksaker bla Corgi och Dinky Toys bilar i originalförpackningar, äkta mattor mm. C:a 500 utrop!


Vi säljer auktionsobjekten i nummerordning, ca 100 st i timmen.

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339


Nästa auktion är den 24:e November!
Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December, välkomna.

Vi skickar inropade objekt till er som önskar!

Avgifter

Köpprovision 20% Ink.moms

Övrig information

UTLÄMNING OCH BETALNING
Utlämning och betalning av inropade objekt sker första måndagen efter varje auktion mellan kl 13.00-19.00

FRAKTKOSTNADER
Vi kan skicka mindre objekt enl följande prislista inkl moms:

0-3 kg = 190:-
3-5 kg = 220:-
5-10 kg = 270:-
10-15 kg = 310:-
15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter kostar 190kr extra.

OBS! Frakt av skrymmande objekt normalt 500 kr - NU ENDAST 300 kr:

Vi kan förmedla transporter av möbler eller andra skrymmande objekt inom Stockholms-området till ett reducerat pris på 300 kr (normalt 500 kr) per leverans. Observera att en leverans kan bestå av flera objekt.
Obs! Gäller endast köp på auktionen den 28 Mars 2020.

Transport

Våra transporter sker via nedanstående transportbolag och bokas genom att kontakta oss efter auktionen: